Ubezpieczenie nieruchomości do kredytu hipotecznego

Wzięcie kredytu hipotecznego wiąże się z wieloma formalnościami. Niezależnie od tego, czy kupujemy mieszkanie, czy dom, jednym z warunków wypłaty przyznanych środków jest przedstawienie odpowiedniej polisy na nieruchomość. Odpowiedniej, czyli jakiej?

Ubezpieczenie mieszkania lub domu z cesją na bank

ubezpieczenie z cesją, ubezpieczenie nieruchomości cesja

Wpis do księgi wieczystej to zabezpieczenie dla banku na wypadek, gdybyśmy nie spłacali kredytu. Wtedy (w najgorszym scenariuszu) nieruchomość może zostać sprzedana, a pieniądze w ten sposób uzyskane posłużą do spłaty zadłużenia. Co jednak w przypadku, kiedy finansowo wszystko wygląda dobrze, ale mieszkanie zostanie zniszczone w pożarze lub dom zaleje powódź?

Właśnie w takich sytuacjach potrzebne jest ubezpieczenie nieruchomości z cesją na bank. To normalna polisa, która zgodnie z zawartą umową działa, kiedy wystąpią zdarzenia losowe (np. powódź, pożar). Ubezpieczenie z cesją na bank różni się od standardowej polisy właśnie tylko cesją, czyli zapisem, że w razie wystąpienia szkody wskazany bank dostanie pieniądze z ubezpieczenia.

Jaka jest kwota cesji w ubezpieczeniu nieruchomości?

Cesję można ustalić na całą sumę ubezpieczenia (czyli wartość nieruchomości) albo na jej część – ważne, by ta kwota pokrywała całkowite zadłużenie, czyli w razie czego wystarczyła na spłatę kredytu hipotecznego. Kiedy spłacamy kredyt już od dłuższego czasu, może okazać się, że cesję w ubezpieczeniu można zrobić np. na połowę wartości nieruchomości.

Przykład: mieszkanie warte 300 000 zł, ale kredyt bierzesz tylko na połowę tej kwoty – wtedy cesję ustalasz na poziomie całkowitej kwoty zadłużenia (150 000 zł). W razie szkody całkowitej bank dostanie należną część odszkodowania, a Ty otrzymasz resztę wskazanej w polisie sumy ubezpieczenia.

Polisa z cesją na bank zabezpiecza interesy zarówno banku, jak i Twoje. Ubezpieczenie gwarantuje Ci, że w przypadku pożaru, powodzi lub innego zdarzenia losowego nie zostaniesz jednocześnie bez mieszkania i z niespłaconym kredytem.

Polisa z cesją na bank online

ubezpieczenie domu w banku

Ubezpieczenie nieruchomości najszybciej kupisz na stronie eAgent.pl. Przy przygotowywaniu programu do ubezpieczania nieruchomości zadbaliśmy o to, by posiadacze kredytów hipotecznych byli zadowoleni. Co więcej, osobiście sprawdziliśmy, że najpopularniejsze w kwestii kredytów hipotecznych banki akceptują wystawiane przez nas polisy.

Mam już ubezpieczenie w banku, co robić?

Wiele banków oferuje ubezpieczenie mieszkania od razu przy umowie kredytowej. Jest to na pewno wygodne rozwiązanie – dostępne od ręki i niewymagające żadnego zaangażowania. Jednak zawsze warto zwrócić uwagę na cenę i warunki takiego ubezpieczenia. Może okazać się, że ubezpieczenie oferowane w banku ma ograniczony zakres lub jest zwyczajnie droższe od polis wystawianych bezpośrednio przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe. Często też taka polisa przygotowywana jest tylko na sumę kredytu, więc jeśli mieliśmy duży wkład własny, to i tak trzeba będzie zrobić dodatkowe ubezpieczenie gdzie indziej.

Ubezpieczenia nieruchomości zwykle zawierane są na rok. Jeśli masz polisę zawartą w banku, zawsze możesz sprawdzić alternatywę i dowiedzieć się, czy nie przepłacasz. Przed rocznicą polisy dokonaj wyboru i poinformuj bank o swojej decyzji. Jeśli zmienisz ubezpieczyciela, bank najprawdopodobniej będzie chciał otrzymać kopię nowej polisy. I już!

Udostępnij: