Ubezpieczenie domu — na co zwrócić uwagę?

Nie ma jednego, standardowego, najlepszego ubezpieczenia domu. Domy są różne, dlatego do ubezpieczenia podchodzimy indywidualnie, rozpatrując każdą sytuację osobno. Zanim zadasz pytanie: gdzie ubezpieczyć dom?, zastanów się, które elementy majątku powinna obejmować polisa oraz ile są one warte.

Dom i elementy stałe

Podstawą większości polis jest ubezpieczenie domu jako budynku — ścian i dachu. Równie ważne są stałe elementy, czyli wszystko to, co jest zamontowane na stałe – np. okna, drzwi, meble i AGD w zabudowie, schody, kominek, armatura łazienkowa, piec, pompa ciepła, parapety. Będzie to też trwałe wykończenie ścian, sufitów i podłóg, czyli tynki, płytki, boazerie itd.

Mienie ruchome

Dom to nie tylko ściany, dach i meble. W codziennym życiu wykorzystujemy wiele przedmiotów, których łączna wartość może być pokaźna. I często to te rzeczy ulegają zniszczeniu, kiedy dojdzie do szkody. Są to m.in. ubrania, biżuteria, wyposażenie kuchni, meble poza zabudową, telewizor, komputer, aparat fotograficzny, instrumenty muzyczne, sprzęt sportowy (np. rower), a także gotówka.

ubezpieczenie sprzętu sportowego

Mienie ruchome to przedmioty znajdujące się nie tylko w ubezpieczonym domu, ale też w piwnicy (a w przypadku, kiedy ubezpieczamy mieszkanie — w komórce lokatorskiej). Jeśli dodatkowo ubezpieczysz budynek niemieszkalny (np. garaż), to ubezpieczenie obejmie też przedmioty w nim przechowywane (sprzęt ogrodowy, sportowy, elementy placu zabaw czy części do samochodu).

W ubezpieczeniu dostępnym na eAgent.pl ten punkt jest obowiązkowy. Mienie ruchome można ubezpieczyć „bez domu”, co sprawdza się w przypadku osób wynajmujących nieruchomość (można ubezpieczyć swoje rzeczy przechowywane w miejscu ubezpieczenia).

Budynek niemieszkalny

Na wielu posesjach oprócz domu mamy wolnostojące garaże czy budynki gospodarcze, które również warto ubezpieczyć. Nie zapomnij o przedmiotach, które tam przechowujesz — uwzględnij ich wartość w mieniu ruchomym.

Dodatkowe budowle

Dom: ubezpieczony, garaż: ubezpieczony. Co dalej? Inwentaryzacja podwórka! W polisie można uwzględnić wartość dodatkowych budowli, takich jak: ogrodzenie, brama, przydomowa oczyszczalnia ścieków, domek narzędziowy, murowany grill, fontanna, studnia itd.

Jak ubezpieczyć fotowoltaikę?

ubezpieczenie domu, ubezpieczenie fotowoltaiki, ubezpieczenie garażu

Wszystko zależy od tego, gdzie taka instalacja się znajduje. Jeśli panele fotowoltaiczne zamontowane są na dachu domu, ich wartość trzeba uwzględnić w wartości domu z elementami stałymi (tak samo w przypadku garażu — w wartości budynku niemieszkalnego). Może się też zdarzyć, że fotowoltaika będzie zainstalowana na gruncie — wtedy wliczamy ją do dodatkowych budowli.

OC w życiu prywatnym

ubezpieczenie OC, ubezpieczenie nie działa

Przy wybieraniu polisy na dom składnikiem, na który zawsze warto zwrócić uwagę, jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. To zabezpieczenie na wypadek, gdybyś przypadkiem wyrządził szkodę komuś obcemu. W przypadku mieszkań najpopularniejszym przykładem jest zalanie sąsiada, ale w domu ryzyko zdarzenia objętego polisą wcale nie jest mniejsze. OC w życiu prywatnym zadziała, kiedy jadąc na rowerze, uszkodzisz zaparkowany samochód, albo gdy Twój pies pogryzie buty znajomego, który wpadł z wizytą. Polisa chroni także domowników, w tym dzieci. OC w życiu prywatnym to zabezpieczenie chroniące Twój portfel – jeśli przez Ciebie (lub inną ubezpieczoną osobę) uszkodzeniu ulegnie własność kogoś innego, nie będziesz musiał pokrywać naprawy lub zakupu nowej rzeczy z własnych pieniędzy.

BONUS – Assistance

W oferowanym na stronie eAgent.pl ubezpieczeniu Dom Max InterRisk opcja Assistance dla domu jest zawarta w każdej polisie. Warto o tym wiedzieć, by w razie konieczności skorzystać z dostępnych możliwości. Assistance to pomoc przy niespodziewanych zdarzeniach – i tak jak w przypadku polisy na samochód w ramach tej usługi masz np. holowanie do warsztatu, tak w ubezpieczeniu domu skorzystasz z adekwatnego serwisu.

Sytuacje, kiedy możesz skorzystać z pomocy, są opisane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Będzie to np.: pomoc ślusarza przy awarii zamka lub elektryka, jeśli dojdzie do przepięcia, a w przypadku choroby ubezpieczonego zorganizowanie zakupów lub opieki nad zwierzęciem.

Kiedy ubezpieczenie nie zadziała?

I dobrnęliśmy do bardzo istotnego punktu – nie ma czegoś takiego, jak ubezpieczenie od wszystkiego. Oferowany przez nas Dom Max jest ubezpieczeniem all risk (od wszystkich ryzyk), ale nawet w tak szerokim produkcie istnieją sytuacje, w których ubezpieczyciel nie wypłaci świadczenia. To nic strasznego – chodzi np. o przypadki, kiedy dane zdarzenie było spowodowane umyślnie przez ubezpieczonego lub jednego z domowników. Pełna lista wyłączeń znajduje się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, szukaj nagłówka „Wyłączenia odpowiedzialności”.

Potrzebujesz ubezpieczenia domu? Zajrzyj tutaj:

Udostępnij: