Jak przygotować się na wakacje z dzieckiem?

Co zabrać na wakacje z dzieckiem w Polsce?

Wszystko zależy od celu podróży. Jeśli wybieracie się w Polskę, to pewnie doskonale znacie realia – nawet w szczycie letniego sezonu oprócz ubrań na ładną słoneczną pogodę zawsze warto zabrać cieplejszą i przeciwdeszczową odzież. Nie zapominajmy też o odpowiednich butach i nakryciu głowy, dopasowanych do celu podróży. Niezależnie od tego, czy wybieracie się na wakacje z dzieckiem nad morze, czy w góry, pozycją obowiązkową jest krem z filtrem i preparat odstraszający komary i kleszcze.

Wakacje z dzieckiem za granicą

Lot samolotem z dzieckiem to nie lada przeżycie. Przy takiej podróży zwykle musimy ograniczyć się do pewnej ilości bagażu, dlatego warto wcześniej przemyśleć, co chcemy zabrać. Warto sprawdzić, co dokładnie oferuje miejsce, do którego się udajemy – dziecku zaaferowanemu lokalnymi atrakcjami nie będą potrzebne zabawki, aczkolwiek w bagażu podręcznym zawsze powinno znaleźć się miejsce dla ulubionej przytulanki.

Organizując wyjazd na zagraniczne wakacje z dzieckiem, pamiętajmy o zabezpieczeniu się na wypadek choroby. W krajach Unii Europejskiej i EFTA obowiązuje EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, która pozwala na korzystanie ze świadczeń medycznych na takich samych zasadach, jak obywatele danego państwa. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia.

Apteczka na wakacje z dzieckiem

Obowiązkowo spakujcie leki, które podajecie dziecku na co dzień. To oczywistość, ale w ferworze walki z suwakiem walizki i przy jednoczesnej ekscytacji wyjazdem coś takiego może umknąć Waszej uwadze. Poza tym warto zabrać standardowe leki na popularne dolegliwości, czyli coś na ból, gorączkę i problemy jelitowe. Zwróćcie jednak uwagę, by były to preparaty, które dziecko już wcześniej przyjmowało – nie ma co ryzykować reakcji alergicznej podczas wyjazdu. Przydatne są też środki łagodzące ukąszenia komarów. Do apteczki obowiązkowo dorzućcie opatrunki, środek do przemywania ran i termometr.

Wakacje z dzieckiem – o czym jeszcze pamiętać?

Dokumenty to kolejna oczywista sprawa, ale przypominamy, że na wyjazd z dzieckiem za granicę trzeba zabrać dowód osobisty lub paszport pociechy – w zależności od kraju, do którego jedziemy. Na każdy wyjazd, także krajowy, warto zabrać ze sobą również książeczkę zdrowia dziecka.

Istotną kwestią podczas każdego zagranicznego wyjazdu jest ubezpieczenie kosztów leczenia. To ważne szczególnie wtedy, kiedy podróżujemy z dzieckiem – obcy klimat i bakterie mogą wywoływać niespodziewane infekcje, wymagające interwencji lekarskiej. By w sytuacji podbramkowej nie szukać lekarza na własną rękę, warto przed wyjazdem wykupić ubezpieczenie turystyczne. Assistance jest dużą pomocą, kiedy za granicą potrzebujemy pomocy medycznej lub transportu do szpitala, a także gdy samochód odmówi posłuszeństwa.

Warunki i koszty polecanego przez nas ubezpieczenia turystycznego sprawdzisz tutaj:

O odpowiednie ubezpieczenie warto zadbać także podczas wyjazdów krajowych. Jako dorośli zwykle w ramach grupowego ubezpieczenia na życie w pracy mamy świadczenia związane z nieszczęśliwym wypadkiem, kosztami leczenia czy pobytem w szpitalu. Sprawdźmy natomiast, czy mamy polisę NNW dla dziecka i jeśli tak, to jakie świadczenia zawiera. A jeśli dziecko jeszcze nie jest ubezpieczone, zapraszamy na eAgent.pl – przygotowaliśmy wyjątkowe warunki ubezpieczenia dla dzieci od urodzenia do 25 roku życia.

Udostępnij: