Bezpieczeństwo w sieci

Internet – globalna sieć komputerowa, jest jednym z największych osiągnięć w dziejach ludzkości. Chociaż na samym początku Internet był stworzony na potrzeby wojskowe i uniwersyteckie to szybko, dzięki licznym zaletom i usprawnieniom, zaczął być powszechnie używany przez większość ludzi na świecie. Obecnie Internet na stałe zagościł w naszym życiu, stając się jego nieodzownym elementem.

Niestety, jak w przypadku większości wynalazków i nowych technologii, Internet mimo licznych zalet wiąże się z pewnymi niebezpieczeństwami, dlatego jest to niezwykle ważne, aby korzystać z sieci odpowiedzialnie. O jakich niebezpieczeństwach mowa? Jak się przed nimi chronić?

Cyberprzestępczość - zgroza XXI wieku

Internet sprawił, że życie stało się prostsze. Dotyczy to również przestępców, którzy szybko zaczęli wykorzystywać sieć jako miejsce swojej działalności. Tak oto pojawiła się cyberprzestępczość. Za tym pojęciem kryją się wszystkie nielegalne działania z wykorzystaniem technik komputerowych mające miejsce w wirtualnym świecie (systemy i sieci komputerowe).

Wyróżniamy wiele rodzajów cyberprzestępstw. Do głównych z nich należy:

 • wyłudzanie poufnych danych (phishing) – przestępca podszywa się pod realną osobę lub instytucję (np. bank) w celu zdobycia wrażliwych danych, takich jak nr karty kredytowej lub danych logowania;
 • włamania komputerowe (cracking) – łamiąc zabezpieczenia danego urządzenia, przestępca (tzw. cracker) zyskuje do niego zdalny dostęp oraz wgląd w czyjeś prywatne dane;
 • malware (programy złośliwe) – złośliwe oprogramowanie, przeznaczone jedynie do nielegalnych działań, mających na celu zaszkodzenie poszczególnym urządzeniom i ich użytkownikom. Działania takich programów mogą być różne: od łagodnych, często niezauważalnych, do całkowitego przejęcia kontroli nad Twoim urządzeniem. Do programów złośliwych zaliczamy m.in. wirusy, robaki, oprogramowanie szpiegujące (spyware), konie trojańskie.

Cyberprzemoc – współczesna forma agresji

Dzięki Internetowi kontakt z bliskimi osobami stał się prostszy niż kiedykolwiek wcześniej. W dużej mierze zawdzięczamy to mediom społecznościowym. Niestety, przy użyciu Internetu i innych technologii elektronicznych (np. SMS, e-mail, fora dyskusyjne) często dochodzi do przemocy w formie m.in. zastraszania, wyzywania, nękania i poniżania. Zjawisko to jest znane jako cyberprzemoc, a osoby stosujące ją określa się stalkerami.

Formami cyberprzemocy są np. publikowanie obraźliwych wpisów, wysyłanie złośliwych wiadomości, udostępnianie w sieci kompromitujących materiałów oraz zakładanie fałszywych profili na forach i portalach społecznościowych w celu zaszkodzenia drugiej osobie. Takie zachowania są szczególnie niebezpieczne, ponieważ w sieci do kompromitujących materiałów ma dostęp wiele osób i pozostawiają one w Internecie trwały ślad.

Ofiary cyberprzemocy przez długi czas zmagają się z problemami psychicznymi, zaniżonym poczuciem własnej wartości, a w niektórych przypadkach dochodzi nawet do samobójstwa.

Uzależnienie, czyli co za dużo to nie zdrowo

Określenie „uzależnienie” często stosujemy do problemów z alkoholem, papierosami i narkotykami. Jednak od Internetu również można się uzależnić. Zbyt długie, niekontrolowane przesiadywanie w sieci, dyskomfort psychiczny spowodowany brakiem dostępu do Internetu, pogorszenie kontaktów z innymi przez długie korzystanie z sieci to tylko niektóre objawy uzależnienia od Internetu. Jeśli nie zachowamy ostrożności, życie w sieci w końcu zdominuje to prawdziwe.

Jak się chronić?

W skutecznej ochronie najważniejsza jest świadomość niebezpieczeństw, z jakimi możemy spotkać się w Internecie. Poza tym istotne jest przestrzeganie podstawowych zasad, które znacznie poprawią naszą ochronę. Oto kilka z nich.

 • Stosuj jedynie silne hasła do kont internetowych.
 • Nigdy nie pobieraj niczego z nieznanego źródła.
 • Korzystaj z sieci prywatnych. Jeśli musisz użyć sieci publicznej, zachowuj szczególną ostrożność.
 • Używaj programów antywirusowych i zapory sieciowej.
 • Pamiętaj o regularnej aktualizacji systemu operacyjnego, programów antywirusowych i przeglądarek internetowych.
 • Uważaj na wiadomości zachęcające do kliknięcia linku i podaniu danych wrażliwych, nawet jeśli wyglądają na wysłane przez zaufane firmy i instytucje.
 • Nikomu nie podawaj haseł ani prywatnych danych.
 • Regularnie wykonuj kopie zapasowe plików i bezpiecznie je przechowuj.
 • Zwracaj uwagę na czas spędzany w Internecie. W razie potrzeby dokładnie ustal limit minut lub godzin, które poświęcisz przebywanie w sieci i ściśle się tego trzymaj. Nie bój się poprosić o pomoc.

Ważnym elementem ochrony jest również korzystanie z bezpiecznych stron internetowych. Zalicza się do nich nasz serwis eAgent.pl. Zastosowaliśmy najnowocześniejsze rozwiązania - kontrolowanie systemów bezpieczeństwa pozwala zapewnić użytkownikom ochronę przed niepowołanymi atakami.

Podsumowanie

Internet ma wiele zalet, ale wiąże się także z zagrożeniami, które dotyczą wszystkich: od największych korporacji do prywatnych użytkowników. Dlatego zamiast bezmyślnie serfować po Internecie, korzystajmy z niego z głową, dzięki czemu unikniemy przykrych konsekwencji.

Udostępnij: